Czym są wyroby hutnicze?
Asortyment wyrobów hutniczych to bardzo szeroka dziedzina, w której znajdziemy wszystkie produkty wytwarzane w hutach i zakładach metalurgicznych. Wyrobu stalowe mogą zostać poddane obróbce plastycznej i kolejnym procesom aby uformować z nich konkretne wyroby, zgodne z zapotrzebowaniem i wymaganiami klientów. Dzięki temu, że są plastyczne mogą w efekcie końcowym przybierać najróżniejsze formy o różnej długości. Przykładami takich wyrobów są na przykład:
- płaskowniki gorącowalcowane
- profile zimnogięte, czarne i ocynkowane
- kątowniki zimnogięte
- ceowniki zimnogięte
- kątowniki gorącowalcowane
- ceowniki gorącowalcowane
- teowniki gorącowalcowane
- pręty okrągłe gorącowalcowane
- pręty kwadratowe
- gorącowalcowane
- pręty ciągnione
- rury okrągłe
- blachy gorącowalcowane
- blachy zimnowalcowane
A także w obrębie tych wymienionych produktów, różne długości i grubości.
Gdzie najczęściej wykorzystuje się wyroby hutnicze?
Zapotrzebowanie jakie odnotowuje hurtownia stali na wyroby hutnicze jest naprawdę ogromne, wykorzystuje się je niemalże w każdej gałęzi przemysłu, zaczynając od wielkich budowli wieżowców, kończąc na naszym własnym domu. Bez tych produktów niemożliwe byłoby wykonywanie wszelkich prac modernizacyjnych. Wyroby hutnicze swoje zastosowanie mają w produkcji maszyn jako elementy składowe całości. Oprócz tego, warto wspomnieć, że wyrobu hutnicze spotkać możemy w chirurgii, ponieważ to właśnie przy ich pomocy tworzone są implanty chirurgiczne.
Czym są metale kolorowe oraz jakich jest ich podział?
Wszechstronność metali kolorowych jest widocznie zauważalna ze względu na ich właściwości fizyczne i chemiczne. Co więcej, większość z nich nadaje się do obróbki mechanicznej. Aby zdefiniować czym są metale kolorowe należy wspomnieć ich drugą nazwę, a mianowicie metale nieżelazne. Jak sama nazwa wskazuje są to wszystkie metale oraz ich stopy, niezawierające żelaza. Metale kolorowe możemy podzielić na trzy grupy:
- metale lekkie (Aluminium, Magnez, Tytan) i ich stopy,
- metale ciężkie (Miedź, Cynk, Nikiel, Cyna, Ołów, Kadm) i ich stopy,
- inne metale o mniejszym zastosowaniu.
Jaki jest najpopularniejszy metal kolorowy?
Wśród wielu rodzajów wyżej wymienionych metali kolorowych, w przemyśle możemy spotkać kilka najpopularniejszych, a są to m.in.:
- miedź, która swoje zastosowanie znajduje w automatyce, przemyśle kablowym i motoryzacyjnym, a także dzięki swoim dobrym właściwościom elektrycznym i cieplnym jest często wykorzystywana w elektrotechnice, telekomunikacji i elektronice.
- brąz posiadający dobre właściwości wytrzymałościowe, a także jest odporny na wysoką temperaturę i korozję.
Oprócz tego w hurtowni stali możemy spotkać także profile ocynkowane, które stosowane są tam, gdzie wymagana jest podwyższona odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.